piątek, 4 stycznia 2013

Anarchista Lew Tołstoj

3 listopada polską premierę miał film "Anna Karenina" w reżyserii Joe Wrighta, na podstawie książki Lwa Tołstoja. W rolach głównych wystąpili: Keira Knightley, Jude Law, Michelle Dockery oraz Kelly Macdonald.

ANNA KARENINA - powieść powstała w latach 1873-1877, została wydana w latach 1875-1877
Rosja roku 1880. Młoda i piękna Anna jest żoną Aleksieja Karenina, wysoko postawionego urzędnika. Wiedzie ustabilizowane życie, dzieląc czas między wychowywanie syna, a życie towarzyskie w gronie petersburskich elit. Jednak kiedy poznaje przystojnego hrabiego Wrońskiego, jej dotychczasowe życie zmienia się radykalnie.

A czy wiecie, że LEW TOŁTOJ:

1.
Głosił idee "nieprzeciwstawiania się złu przemocą", które miały znaczący wpływ na poglądy Mahatmy Gandhiego i Martina Luthera Kinga. Znaczy się, że jak ktoś cię kopnie w lewy półdupek, nadstaw mu prawy, albo sam się w niego kopnij jak z ciebie taki akrobata!

2. Założył 13 szkół dla dzieci chłopskich w Jasnej Polanie i okolicach, wydawał periodyk pedagogiczny "Jasna Polana", napisał i wydał podręczniki, opowiadania i bajki dla dzieci, był jednym z nauczycieli w założonych przez siebie szkołach. Jest takie przekleństwo: Obyś cudze dzieci uczył - i Tołstoj postanowił wprowadzić je w życie. Nieoficjalne źródła podają, że po jakimś czasie chciał zmienić tytuł pisma z "Jasna Polana", na "Jasna Cholera!", ale zabrakło mu czasu.

3. Naukę Chrystusa pojmował racjonalistycznie, jako system etyczny. Nie dawał na tacę, a księdza po kolędzie poszczuł dzieciakami.

4. Popadł w zatarg z rządem, który zakazał rozpowszechniania jego pism i z Cerkwią, za co został ekskomunikowany i wydalony z niej w 1901 roku. Tołstoj odrzucił oficjalną, prawosławną religię oraz zanegował prawomocność władzy państwowej. Taki był z Niego anarchista!

5. Sam nauczył się w krótkim czasie języka esperanto, a nauczenie się tego języka nazwał "obowiązkiem każdego chrześcijanina".

6. Chciał rozdzielić swój majątek pomiędzy chłopów, przez co popadł w konflikt z rodziną.

7. Zmarł na zapalenie płuc na stacji kolejowej Astapowo. Ponoć tamte tereny też obsługiwane były przez koleje śląskie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz