piątek, 4 stycznia 2013

Dlaczego warto przeczytać "Buszującego w zbożu"?

Dla fabuły? Języka? Bzdury! Każda książka ma jakąś - lepszą lub gorszą - fabułę, każda jest napisana jakimś - lepszym lub gorszym - jeżykiem, ale takim CV może się poszczycić niewiele pozycji. Sprawdźcie więc na własnej skórze z czego wynika taka reputacja "Buszującego w zbożu".
Do lektury przystąp!


1. Mark David Chapman, który w roku 1980 zamordował Johna Lennona, miał przy sobie egzemplarz "Buszującego w zbożu", gdy tuż po dokonaniu morderstwa został aresztowany przez policję.

2. John Hinckley Jr., który w roku 1981 roku próbował zastrzelić prezydenta Ronalda Reagana, miał obsesję na punkcie "Buszującego w zbożu", chciał nawet zmienić imię i nazwisko na Holden Caulfield.

3. Według Stowarzyszenia Bibliotek Amerykańskich, "Buszujący w zbożu" zajął 13. miejsce na liście najbardziej napiętnowanych książek wydanych w latach 1900-2000.

4. Szacuje się, że rocznie na świecie sprzedawanych jest około 250 tysięcy egzemplarzy "Buszującego w zbożu", co daje około 65 milionów sprzedanych egzemplarzy od momentu wydania.

5. Książka znalazła się na liście stu najlepszych książek wydanych w latach 1923-2005, którą to listę sporządził tygodnik Time.

6. W plebiscycie na sto najlepszych anglojęzycznych powieści XX wieku, sporządzonym przez wydawnictwo Modern Library, zajęła 64. miejsce.

7.
W latach 1961-1982 powieść była najbardziej cenzurowaną książką w amerykańskich szkołach średnich i bibliotekach.

1 komentarz: