piątek, 4 stycznia 2013

Kto uzależnił Sienkiewicza od Maryśki?

Był czas, kiedy na widok pisarzy panny mdlały hurtowo, mocząc się przy tym pod pachami i w innych, mniej lub bardziej, intymnych miejscach. Niektórzy literaci mieli ich na pęczki, inni mogli niewiasty wiązać w snopki i stawiać w przedpokoju, obok wieszaka na parasole. Podobnie było w przypadku Henryka Sienkiewicza, wielbionego przez panie i naśladowanego przez panów.

"Już po powrocie z Ameryki, prawie każda z dam, przechodząc ulicą, posądzała prawie każdego wyższego i przystojnego mężczyznę o to, że jest Sienkiewiczem. (...) Nareszcie spotykając co krok fryzury à la Sienkiewicz, wiedząc, że młodzi panowie jeden po drugim zapuszczają Hiszpanki, starają się mieć posągowe rysy i śniadą cerę, postanowiłem poznać jego samego (...) Z mego kąta widzę, że sala prawie wyłącznie zapełniona jest przez płeć piękną. Kilku mężczyzn, którzy tam byli do robienia grzeczności damom albo pisania sprawozdań, tak już w ciżbie kobiet potracili poczucie własnej indywidualności, że mówili: byłam, czytałam, wypiłyśmy we dwie sześć butelek..." - napisał Bolesław Prus w artykule "Co p. Sienkiewicz wyrabia z piękniejszą połową Warszawy" na łamach "Kuriera Warszawskiego" z 1880 roku.

Tymczasem Henryka dopadła dziwna słabość, żeby nie powiedzieć uzależnienie od kobiet o imieniu Maria. Zresztą prześledźmy związki pisarza:

1. Maria Kellerówna - Jego pierwsza młodzieńcza miłość.

2. Marynia Szetkiewicz - Pierwsza żona. 18 sierpnia 1881 roku odbył się ich ślub w kościele Zgromadzenia Panien Kanoniczek przy placu Teatralnym. 19 października 1885 roku. W wieku 31 lat zmarła na gruźlicę.

3. Marynuszka Romanowska - Przybrana córka odeskiego bogacza Wołodkowicza. Druga żona. Ślub odbył się 11 listopada 1893 roku, jednak w po miesiącu jeszcze ciepła panna młoda wzięła i porzuciła Heńka.

4. Maryja Radziejewska - Ostatnia miłość Henryka.

5. Maria Babska zwana "Markiem" - Cioteczna siostrzenica Sienkiewicza, którą poślubił w 1904 roku. Towarzyszka pisarza aż do śmierci.

Przypadek, Żydzi lub inna Masoneria, czy interwencja sił pozaziemskich?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz