czwartek, 3 stycznia 2013

Z śniegu wyłonił się barbarzyńca!

Minął grudzień, a my zapomnieliśmy o jubileuszu jednej z najważniejszych postaci w dziejach światowej literatury, której zjawiskowa sylwetka zaistniała publicznie właśnie w pewien zimny, grudniowy poranek!

O kogo chodzi?

O Conana z Cymerii, znanego także jako Conan Barbarzyńca (ang. Conan the Barbarian) 1 postać literacką stworzoną przez amerykańskiego pisarza Roberta E. Howarda! Otóż mięśniak ten, przez wielu kojarzony głównie z kwadratowym Arnoldem S., po raz pierwszy pojawił się w opowiadaniu "Feniks na mieczu" (The Phoenix on the Sword) w czasopiśmie "Weird Tales" w grudniu 1932 roku!

Mało kto jednak wie, że opowiadanie o bardzo podobnej treści, zatytułowane "By This Axe I Rule!" Robert E. Howard napisał w 1929 roku, jednak nie zostało ono przyjęte do druku. Jego głównym bohaterem był Kull. Howard dopisał więc nowe fragmenty, bohaterem uczynił Conana i tak zmienione opowiadanie opublikował pod tytułem "Phoenix on the Sword. By This Axe I Rule!" było jednocześnie ostatnim opowiadaniem Howarda, w którym pojawił się Kull.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz