wtorek, 12 lutego 2013

Kontrowersyjne książki (1)

Żaden twór ludzkiego umysłu tak bardzo nie wpłynął na rozwój cywilizacji jak książka - oprócz koła oczywiście. No i koreczków serowych, opony bezdętkowej, deski klozetowej, taśmy klejącej, folii bąbelkowej i rozporka. No dobra, wiele wynalazków wpłynęło na jej rozwój, ale książka w tym zbiorze użytecznych przedmiotów zajmuje bardzo wysoką pozycję! Ten zbiór starannie spisanych myśli potrafił porywać miliony, kształtować światopogląd całych narodów, wzbudzać odrazę, grozę lub uśmiech, tłumaczyć zbiorowe mordy lub miłosierne porywy serca. To książki sprawiały, że otaczający nas świat nabierał nowych wymiarów i barw, rozrastał się lub wprost przeciwnie, kurczył i szarzał. Dziś prezentujemy nasze TOP najbardziej kontrowersyjnych książek w dziejach światowej literatury, które na stałe odcisnęły się w świadomości całych cywilizacji i wpłynęły na ich rozwój lub stagnację.


"Przygody Hucka", inny tytuł tłumaczenia "Przygody Hucka Finna" (tytuł oryginalny "Adventures of Huckleberry Finn") - powieść dla młodzieży amerykańskiego pisarza Marka Twaina z 1884 r.; pierwsze wydanie polskie - 1898 r. Jest kontynuacją Przygód Tomka Sawyera, lecz głównym bohaterem jest Huckleberry Finn, występujący wcześniej w Przygodach Tomka jako postać drugoplanowa.

Dziwne? Wcale! Otóż książka Marka Twaina była i jest zakazywana w szkołach Stanów Zjednoczonych za jedno bardzo niepolityczne słowo - "czarnuch". Autor używa jej na kartach książki kilkaset razy, co mocno przeszkadza wszelakiej maści bojownikom o wolność waszą i naszą, choć w czasach współczesnych Twainowi było określeniem używanym w języku codziennym i nie miało aż takiej jak dziś negatywnej konotacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz