wtorek, 30 czerwca 2015

Proces cykliczny

- Wiesz synek - Dziadek Jacek wyszedł z ubikacji, otrzepując energicznie mokre dłonie. Na podłodze pojawiło się kilka kropel, podobnie na ścianie i na kupionej ledwo przedwczoraj kurtce, wiszącej na gwozdku wbitym obok sąsiadujących z wychodkiem drzwi wyjściowych - takie marzenie mnie męczy ostatnio...
- Ręczniki są! - spojrzałem z niesmakiem na ochlapany przedpokój.
- Ale ja rąk nie myłem! - Jacek zmarszczył czoło, wcisnął za spodnie wystający z rozporka skrawek koszuli i dociągnął suwak - Czasami mam chęć wyjechać z tego grajdoła, zostać subskrybentem osłon socjalnych takiej na przykład Szwecji i mieć wszystko w okrężnicy. Tylko, że dupy nie chce mi się ruszyć! - Dziadek usadowił się na kuchennym stołku -  I co zrobić w tej sytuacji?
- Wyprowadzić się nad morze!
- Czyli?
- Czyli, że kiedyś i tak Polska ze Szwecją się połączy. Wystarczy poczekać!
- Jak to? - Dziadka najwyraźniej zaciekawiła i zachwyciła perspektywa takiej fuzji.
- Bo widzisz - przysunąłem się do emeryta i lekko ściszyłem głos, nadając mu mocno tajemniczy ton - pomiędzy 300 a 180 milionami lat temu na Ziemi istniał jeden superkontynent - Pangea. Nie kilka, jak mamy teraz, lecz jeden wielki. Nie był pierwszy, ale niewątpliwie najbardziej znany. Ponoć taki rozdział i późniejsze schodzenie się ziemi jest procesem cyklicznym, wszystko wskazuje więc, że kiedyś... - zawiesiłem głos i pokiwałem głową.
- Kontynenty znowu się połączą! - Dziadek otworzył usta i wybałuszył lekko oczy.
- Właśnie! Więc jeśli znowu nastąpi takie zespolenie, to może Skandynawię przesunie na tyle blisko, że będzie można do niej w kwadrans dojść. Zresztą co się będziemy rozdrabniać! Zaraz po połączeniu, skręcając lekko w lewo, tuż za Kopenhagą mógłbyś kupić pampersy w amerykańskim Walmarcie, potem zajrzeć do Wielkiego Kanionu, a w drodze powrotnej pieluchy zwrócić! Że niby Ci nie pasowały!
- Czyli, że starczy rozłożyć się biwakiem na wydmie i czekać?
- W rzeczy samej!
Dziadek poderwał się ze stołka i wybiegł z kuchni.
- A Ty gdzie? Tylko nie mów, że się już pakujesz?!
- A gdzie tam! - emeryt wpadł jak burza do ubikacji. Coś tam wystękał zza zamkniętych z hukiem drzwi o kłopotach z pęcherzem, ja tymczasem stanąłem w korytarzu z ręcznikiem w ręku. Bo ściana i podłoga to betka - szmatą się przejedzie. Kurtki szkoda!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz